XXV-ojo tarptautinio chorų konkurso „Cantate Domino“ rezultatai

2017 m. lapkričio 23-26 d. Kaune vyko XXV-asis tarptautinis chorų festivalis ir konkursas „Cantate Domino“, pakvietęs miestiečius ir svečius į miesto šventoves ir koncertines sales pasimėgauti sakraline chorine muzika.

 

Festivalio vartus atvėrė Dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“: ketvirtadienį Kauno Įgulos bažnyčioje atliko Giedriaus Svilainio „Jo valia“. Penktadienį VDU auloje įvyko I-asis chorų konkurso turas, išaiškinęs talentingiausius: į  konkurso finalą dėl Grand Prix pateko keturi iš penkių  konkurse dalyvavusių chorų – Paderewskio kamerinis choras iš Lenkijos (vad. Marek Gandecki), du susiję latvių kolektyvai, vadovaujami Jurgio Cabulio ir Matisso Circenio, bei Lietuvos Edukologijos Universiteto (LEU) choras „Ave vita“, kuriam dirigavo Gintarė Barisaitė.

Finale į Kauno valstybinės filharmonijos sceną vėlų šeštadienio rytą pirmasis lipo Paderevskio kamerinis choras iš Lenkijos: Mareko Gandeckio vadovaujamas choras išsiskyrė ypatingai subtilia, gilia sudėtingų kūrinių interpretacija. Vėliau, įteikiant apdovanojimus, vertinimo komisijos pirmininkas, kompozitorius Vytautas Miškinis dėkojo Paderevskio chorui už jo „Gloria“ atlikimą: „Tą kūrinį parašiau gal prieš 30 metų, ir jo beveik niekas nedainavo, nes tai tikrai super sudėtingas kūrinys! Ir jūs jį atlikote puikiai!“ Konkurso vedėja Nomeda Pečiukėnienė, skelbdama specialųjį prizą už V. Miškinio „Gloria“ atlikimą, patikslino: „už super ekstra turbo kūrinio atlikimą“ . Gal ir ne visai korektiškas būtų toks palyginimas, bet tik tam, kad choras.lt skaitytojas, nesilankęs praeitą savaitgalį Kaune ir negirdėjęs savo ausimis Paderevskio kamerinio choro, galėtų tiksliau įsivaizduoti, pasakyčiau, kad šio choro muzikavimas gretintinas su pačiais geriausiais latvių ir lietuvių chorais, pvz. „Kamer“, „Viva“.

‎ 

Gražia, nors ir nenauja, Lietuvoje jau nekartą girdėta (E. Ėšenvaldo „O Salutaris hostia“, E. Whitacre „Lux aeterna“ ir kt.)  programa ir nuostabiais balsais klausytojus žavėjo latvių kolektyvai, vienam kurių dirigavo šį rudenį Vilniuje, tarptautiniame J. Naujalio jaunųjų dirigentų konkurse, Grand Prix laimėjęs Jurgis Cabulis bei labai jaunas dirigentas, Latvijos J. Vitolo akademijos studentas Matiss Circenis. J. Cabulis dirigavo chorui „Vėja Balss“, o Matiss Circenis – vokaliniam ansambliui „Vox Venti“, kurio dainininkai – dalis „Vėja balss“ choristų. Na, mes žinome, kaip dainuoja dauguma latvių chorų, mums patinka, kaip jie formuoja garsą, kaip interpretuoja, muzikuoja. Lietuvos chorvedžiai važiuoja mokytis, semtis patirties ir naujovių  iš latvių kolegų, ir „Vėja balss“ ir „Vox Venti“ – vieni iš daugelio gerųjų, stipriųjų tarptautinio lygio latviškųjų chorų ir vokalinių ansamblių.

 

LEU akademiniam chorui „Ave vita“ (meno vadovas  Kastytis Barisas) finale dirigavo jaunoji chormeisterė Gintarė Barisaitė. Choras ir dirigentė (spalį gana sėkmingai sudalyvavusi J. Naujalio jaunųjų dirigentų konkurse Vilniuje – dirigavo finale ir laimėjo Publikos simpatijų prizą), kaip visada, tryško energija ir temperamentu, savo pasirodymą puošė choreografiniais elementais. Ypač efektingai nuskambėjo paskutinis „Ave Vita“ konkursinis kūrinys Jakub Neske „Deus ex machina“ (ž. Bartholomew Begley) – kūrinys, leidžiantis chorui atsiskleisti kaip veržlią, ritmingą, energingą muziką mėgstančiam ir gerai atliekančiam kolektyvui. Dėl to komisijos sprendimu šiam chorui buvo paskirtas choras.lt kūrėjų sąjungos įsteigtas specialusis prizas „Išraiškingiausiam chorui“. Gal ir ne pro šalį būtų aptarti, ką gi reiškia sąvoka „išraiškingumas“ chorinėje muzikoje, na, bet choras.lt atstovė konkurse komisijos sprendimui neprieštaravo.  Po konkurso finalo „Ave Vita“ išskubėjo į Uteną, kur sakė turintys dar du koncertus.

 

Vertinimo komisija – prof. Vytautas Miškinis (pirmininkas), prof. Povilas Gylys, Janis Ozols, Milan Kalena ir Rolandas Daugėla – padėkojo chorams už atliktą didelį darbą ir paskelbė tokius rezultatus:

 Finalas dėl Grand Prix:

GRAND PRIX  – Paderevskio kamerinis choras, dirigentas Marek Gandecki  

I vieta – Kamerinis choras „Vēja balss“, dirigentas Jurgis Cabulis  

II vieta – Vokalinis ansamblis „Vox Venti“, dirigentas Matiss Circenis

III vieta – LEU akademinis choras Ave vita, dirigentė Gintarė Barisaitė

Specialūs prizai:


Žiūrovų simpatijų – kamerinis choras „Veja balss“
Už privalomo kūrinio (Kęstučio Daugirdo „Cantate Domino“) interpretaciją –  Paderevskio kamerinis choras
Už V. Miškinio „Gloria“ kūrinio atlikimą – Paderevskio kamerinis choras
Už privalomo kūrinio (V. Miškinio „Cantate Domino“) interpretaciją – kamerinis choras „Veja balss“

Choras.lt kūrėjų sąjungos įsteigtas prizas „Išraiškingiausiam chorui“ – LEU akademinis choras „Ave vita“

I turo rezultatai:

Paderevskio kamerinis choras (Lenkija) – 94,6 balai – Aukso diplomas

Kamerinis choras „Vēja balss“ (Latvija) – 92,8 balai – Aukso diplomas
Vokalinis ansamblis „Vox Venti“ (Latvija) – 90,6 balai – Aukso diplomas

LEU akademinis choras „Ave vita“ (Lietuva) – 87,4 – Sidabro diplomas

„Laeti Cantores“, vad. Roberto Maggio (Italija) – 83,8 – Sidabro diplomas

 
XXV-ąjį tarptautinį sakralinės muzikos chorų konkursą „Cantate Domino“ iškilmingai užbaigė jungtinio choro atliekamas V.Miškinio „Cantate Domino“. Dirigavo autorius.

Festivalio meno vadovas Rolandas Daugėla džiugiai pakvietė į koncertus šeštadienio vakarą ir sekmadienio rytą, kuriuose klausytojai išgirdo ne tik lenkų, latvių, bet ir Vilniaus „Ažuolų klubo“ (vad. P. Gylys), Rolando Daugėlos vadovaujamus Kauno chorus, Marijampolės Šv. Cecilijos gimnazijos berniukų ir jaunuolių chorą (vad. V. Junevičienė) bei Kauno vokalinį ansamblį „Colours in Sound“.

Cantate Domino jungt 2017 n

 

A. Kamensko nuotr.:

  1. Priekyje – Paderevskio kamerinis choras, kairėje – choro vadovas Marek Gandecki
  2. XXV-ojo tarptautinio „Cantate Domino“ konkurso finalo dalyviai
  3. Daugiau nuotraukų: http://www.lituaniacantat.lt/lt/cantate-domino/gallery/2017-2/

Parašykite komentarą