Virtualus choras. Lietuva [Vol.2] PREMJEROS

 

Kviečiame pasižiūrėti šių metų virtualių chorų premjerų vizualizacijų internete: Vincas Kudirka „Tautiška giesmė“, kurią atlieka 164 virtualūs dainininkai, bei Vaclovo Augustino visiškai naujas kūrinys, sukurtas specialiai šiai medijai „Sanctus“, atliekamą 79 dalyvių.


Pirmą kartą „Virtualus choras. Lietuva“ buvo suburtas 2016 metais. Projektas sulaukė sėkmės ir Lietuvoje apsilankiusio vieno garsiausių chorui kuriančių kompozitorių, virtualaus choro idėjos autoriaus Erico Whitacre’o palaikymo. Tad po dviejų metų nuspręsta projektą tęsti.


„Lietuvoje sukurti virtualų chorą idėja kilo stojamųjų egzaminų metu, vykstant priėmimui į muzikos teorijos ir kritikos magistrantūros specialybę. Pristačiau temą – E. Whitacre‘io, amerikiečių kompozitoriaus virtualus choras, jo sukūrimas ir įgyvendinimo eiga. Maniau, jog apie tai tik rašysiu darbą, tačiau viskas pakrypo kita linkme, kai supratau, jog iš tiesų galiu pamėginti projektą sukurti ir Lietuvoje!“ – idėjos autorė Ingrida Alonderė.


2018 metai – šimtosios Lietuvos valstybės atkūrimo metinės. Šiai progai dedikuotas projektas „Virtualus choras: Lietuva [Vol.2]“ pakvietė visus Lietuvos piliečius, gyvenančius tiek Lietuvoje, tiek svetur, sudainuoti du kūrinius: „Tautišką giesmę“ ir naujo kūrinio premjerą Vaclovo Augustino „Sanctus“. Į kvietimą atsiliepė daugybė muzikos mėgėjų ir profesionalų, nepabūgusių akis į akį stoti prieš kamerą. Žvelgdami į ekrane diriguojantį dirigentą, o ausinėse girdėdami kompiuterinį kūrinio įrašą, kiekvienas iš dalyvių solo atliko vieną iš kūrinio partijų.


Virtualus choras – kompiuterinėmis programomis sukurtas audiovizualinis įrašas, kuriame nufilmuotos individualios vokalinės partijos sujungiamos į bendrą chorą. Projekte galėjo dalyvauti Lietuvos ir užsienio gyventojai, įvairių socialinių sluoksnių, tautybių, pilietybių ir profesijų atstovai, be amžiaus cenzo apribojimų. Pagrindinis reikalavimas dalyviams – klausa, muzikinis raštingumas ir balsas. Pagal pateiktą partitūrą, dirigento vaizdo įrašą bei kitas instrukcijas, kiekvienas norintis galėjo atlikti ir įrašyti vieną iš kiekvieno kūrinio partijų. Vėliau surinkta atskirų partijų vaizdo/garso įrašų medžiaga buvo sujungta į vientisą kūrinį, kuris bus pateiktas kartu su specialiai sukurta vaizdo projekcija.


Premjeros vyko LMTA Centrinių rūmų vidiniame kieme, rugsėjo 3 d. 20:30 val. „Tautišką gismę“ atliko 164 dainininkai, o jai dirigavo Modestas Pitrėnas. Naują Vaclovo Augustino kūrinį, diriguojant pačiam autoriui, „Sanctus“ panoro atlikti 79 dainininkai. Pirmą kartą natose matomas ir girdimas kūrinys buvo nemažas iššūkis virtualaus choro atlikėjams. Vaizdo menininkas Rimas Sakalauskas sukūrė ryškų ir išskirtinį vaizdo montažą. Himnas pasižymi Trispalvės koloritu, o iš dalyvių yra dėliojami Lietuvos kontūrai ir Vytis. Tuo tarpu „Sanctus“ vizualizacijos charakterizuoja kūrinio tematiką, atspindi ramumo ir šventumo pojūčius. Galima išvysti kolonas, sklendžiančias arkas, kryžių. Virtualaus choro idėjos autorė ir iniciatorė – Ingrida Alonderė.

‎‎

Parašykite komentarą