VILNIAUS ŠV. KAZIMIERO BAŽNYČIOS CHORAS „AVE VERUM“ SOPOTO FESTIVALYJE „MUNDUS CANTAT“

 

Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios choras „Ave Verum“ (vad. Vydmantas Ruzgys, nuotr.) nusprendė šį pavasarį savo jėgas išbandyti tarptautiname Sopoto chorų  festivalyje „Mundus Cantat“. 2017 metais dalyvavome chorų festivalyje Prahoje, tai dabar – į Sopotą. Nusprendėme rungtis dviejose kategorijose – sakralinės ir pasaulietinės muzikos.


Gegužės 22 dieną atvykome į gražų ir žalią kurortinį miestą, garsėjantį savo ilgiausiu mediniu tiltu į jūrą – molu. Tik spėję įsikurti nedideliuose viešbutėliuose, skubėjome į vienanavę šv. Jurgio bažnyčią – prasidainuoti, išbandyti bažnyčios akustiką: tikrai gera!

Gegužės 23 dieną, ryte, po trumputės repeticijos – sakralinės programos apžiūra. Žiuri labai autoritetinga:

prof. Marcin Tomczak – dirigentas, Gdansko St. Moniuškos Muzikos akademijos dėstytojas, dažnai kviečiamas į įvairių konkursų žiuri narius (taip pat ir į Lietuvą);
Anjana Abraham – dainininkė (mecosopranas) ir dirigentė, dirbanti su bažnytiniais ir pasaulietiniais chorais, Meno centro Anpale įkūrėja,
Prof. Branko Stark – kompozitorius, dirigentas iš Kroatijos; specializacija – vokalo technika. Jis – Kroatijos choro dirigentų asociacijos vadovas.
Prof. Waldemar Gorski – chorvedys, nuo 2017 metų vadovauja Gdansko Baltijos operos chorui.
Charizmatiškasis maestro Paul Phenix – tenoras, karjerą pradėjęs šv. Pauliaus katedroje Londone, sukūręs vokalo mokyklą.


Taigi, programą atlikome, o rezultatai – jie, pasirodo, bus skelbiami tik paskutinę festivalio dieną. Užtat pelnytai galime atsipalaiduoti, vaikštinėdami ir susipažindami su Sopotu. Biuvetėje paragavome sveiko, bet neskanaus mineralinio vandens. Kas ragavo garsiųjų vaflių, kas gėrė kavą jaukiose kavinukėse, kas vaikštinėjo pajūriu… Po pietų visi susirinkome į chorų eiseną Monte Casino didvyrių gatve. Turėjome ir Lietuvos vėliavą, ir aprangą pasirinkome tokią, kad visi suprastų – mes iš Lietuvos! Beje, Lietuvą atstovavo ir mūsų kolegos iš Varėnos – choras „Harmonija“, taigi, Trispalvė buvo tikrai matoma! 


Su eisena nužygiavome iki molo, kur šalia esančioje estradoje vyko dalyvių koncertas. Po porą dainų – prisistatymui. Sudainavome „Kur giria žaliuoja“ bei „Augo bernelis“. Taip gražiu koncertu baigėsi pirmoji festivalio diena.


Gegužės 24 dieną – vėl perklausa, šį kartą – pasaulietinės muzikos kūrinių. Antrą kartą dalyvauti konkurse lengviau, bet vis viena – labai atsakinga. Po apžiūros, turėdami šiek tiek laisvo laiko, panaudojame jį  savo malonumams – kas į Gdanską, kas po Sopotą… Po pietų –  koncertas „Pasaulio muzika“ liuteronų bažnyčioje. Mus labai gražiai (ir teisingai!) pristatė: dainuos choras, globojamas „savo patrono šv. Kazimiero“. Ir mes dainavome – ir klausytojams, ir savo „patronui“. Buvo įdomu paklausyti kitų kolektyvų. Reikia pagirti organizatorius – koncerto trukmė buvo tokia, kad visiems pagailo, kai koncertas „jau pasibaigė“… 


Gegužės 25 dienos rytmetį visus festivalio dalyvius ant molo sukvietė maestro Paul Phoenix. Jis atbėgo pirmasis, pasitiko chorus ir energingai pravedė vokalo ir kvėpavimo pamokėlę… Mums patiko! Maestro Paul Phoenix priėjo trumpam pasišnekučiuoti su mūsų vadovu Vydmantu Ruzgiu, mielai nusifotografavo su mūsų choru, o mes savo ruožtu į bendrą kadrą pakvietėme ir viešbutėlio kaimynus – Sakartvelo kolektyvą (nuotr.).


Po pietų visi susirinkome į Universiteto salę, kur vyko festivalio uždarymas. Pirmą kartą matėme, kaip betarpiškai žiuri nariai bendrauja su chorų vadovais ir choristais. Mus sveikino Gdansko universiteto šokėjai… Ir štai atėjo laukta akimirka – skelbiami rezultatai! Tapome Sidabriniu choru! Abiejose kategorijose tapome sidabriniais laureatais. Ir dar ne viskas – gavome Pamario vaivadijos specialų apdovanojimą, o mūsų vadovas buvo išrinktas artistiškiausiu dirigentu! (Mes visada žinojome, kad mūsų vadovas šauniausias! Na, dabar žinos ir Sopotas.) Parsivežame net keturis diplomus!!!! Esant tokiai pakiliai nuotaikai, sugriaudžia polonezas, ir lenkų šokėjai kviečia šokti festivalio vadovus, žiuri narius, chorų vadovus ir visus visus, kas tik turi noro… Nuostabiai gražiai užsibaigė Sopoto festivalis „Mundus Cantat“.

Gegužės 26-toji – sekmadienis. Mes – bažnytinis choras, todėl šv. Jurgio bažnyčioje (toje pačioje, kurioje vyko konkursas) giedojome šv. Mišiose. Chorui sustojus šalia vargonų atkreipėme dėmesį į vitražą – jame pavaizduotas  šv. Kazimieras!


Dar viena maloni staigmena po šv. Mišių – vietiniai žmonės specialiai palaukė, kol nusileisime nuo vargonų balkono, kad padėkotų, pasakytų gražių žodžių apie chorą. Taip pat smagu buvo šv. Mišiose pamatyti festivalio direktorę Joaną Stankovską bei žiuri narę Anjaną Abraham. Jos irgi atėjo pabendrauti su choru. Visiems buvo smagu ir šiek tiek graudu – labai jau greit tas festivalis pasibaigė….


Už tai, kad mes garbingai atstovavome Lietuvai, tapome Sidabriniu choru, norime nuoširdžiai padėkoti savo vadovui Vydmantui Ruzgiui, koncertmeisterei Dovilei Grušnienei. Ačiū jums! Ir… žinote – mes jau dairomės kito festivalio…

 

 

Ingrida Rubienė

Parašykite komentarą