VIII tarptautinis Šv. Jokūbo festivalis prasidėjo!

Nuo 2011 m. rengiamas Tarptautinis Šv. Jokūbo sakralinės muzikos festivalis suburia profesionalius, daugiausiai choro menui atstovaujančius Lietuvos ir kviestinius užsienio kolektyvus. Kiekvieną rudenį jie sakraliais garsais sušildo festivalio „namus” – Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią – bei kitas koncertines erdves. Festivalio koncertai kasmet suskamba Kaune, o nuo 2017 m. geografija išplėsta ir į Alytų, kuris, tikimasi, taps dar viena kasmetine Šv. Jokūbo festivalio koncertų vieta. Taip pat festivalis yra suteikęs galimybę profesionaliuoju menu pasigėrėti rajonų gyventojams iš Trakų, Šalčininkų, Vievio, Videniškių.

Festivalis kilo iš bendros choro „Vilnius” ir brolių dominikonų iniciatyvos priartėti prie žmogaus per choro meną, kartu turint visuomeninių siekių – šalia Pilypo ir Jokūbo bažnyčios įkurti Vilniaus karilioną ir atgaivinti Lukiškių aikštę kaip kultūrinės traukos centrą. Choras „Vilnius”, rengdamas festivalį, iki šiol bendradarbiauja broliais dominikonais, o skleidžiama sakraline muzika – parodant daugybę jos spalvų – gali gėrėtis visi norintieji (festivalio renginiai nemokami). Festivalis nemažai dėmesio skiria lietuvių, taip pat moderniai bei šiuolaikinei muzikai, taip plėsdamas klausytojų akiratį ir sakralinės muzikos ribų suvokimą.

Šalia nuolat dalyvaujančių kolektyvų iš Lietuvos – choro „Vilnius”, Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija”, VU giedojimo mokyklos „Schola Cantorum Vilnensis”, Vilniaus savivaldybės choro „Jauna muzika” ir kitų – festivalį kasmet savitomis spalvomis papildo svečiai iš užsienio. Šv. Jokūbo festivalyje lankėsi chorai iš Baltarusijos, Hamburgo (Vokietija), Balstogės (Lenkija), Maskvos (Rusija), Ukrainos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Švedijos, Latvijos, Lenkijos, Austrijos.

2017 m. festivalyje išryškėjo tolesnė kryptis: pateisinant Šv. Jokūbo vardą, festivalis dedikuotas Santjago de Kompostelos Šv. Jokūbo keliui (Camino de Santiago) ir Europos Tarybos Santjago de Kompostelos deklaracijos 30-mečiui. 1987 m. Europos Taryba paskelbė Šv. Jokūbo kelią pirmuoju kultūriniu keliu bei Europos paveldo ir tapatybės simboliu – kolektyvinės atminties sklidina erdve, peržengiančia atstumus, sienas ir kalbos barjerus. Siekiant išgryninti festivalio tapatybę ir įprasminti universalias krikščioniškosios kultūros vertybes, orientuojamasi į idėjos tęstinumą – planuojama, kad ir tolesni festivaliai bus skirti Šv. Jokūbo keliui. Tikimasi, kad šis kultūrinis įprasminimas ir 2017 m. užsimezgusi partnerystė su Šv. Jokūbo kelio draugų asociacija atvers naujas festivalio plėtros strategijas, bendradarbiavimo galimybes, paskatins koncertinės geografijos įvairovę ir kultūrinės reikšmės augimą.

Festivalio meninę ir visuomeninę reikšmę įvertino bei jį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.

Programa:

2018 09 09 12:00 FESTIVALIO PREMJERA: „DŽIAZO MIŠIOS“

Šiais metais VIII tarptautiniame Šv. Jokūbo festivalio atidarymo koncerte – „Džiazo mišios“. Tai  sakralinis ciklas, kurį sukomponavo Lietuvos kompozitoriai, gerai žinomi akademinės, džiazo, elektroninės ir teatro muzikos klausytojams – Jievaras Jasinskis, Laimis Vilkončius, Linas Rimša, Antanas Jasenka.

2018 09 15 19:00 RUDENS SERENADA

VIII Tarptautinio Šv. Jokūbo festivalio koncerte „Rudens serenada“ svečiai iš Rusijos – Kaliningrado srities simfoninis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Arkady Feldman). Kaliningrado simfoninis orkestras, įkurtas 1987 m., yra nuolatinis tarptautinių festivalių, vykstančių Kaliningrade ir užsienyje, dalyvis. Daug dėmesio orkestras skiria tarptautiniams kultūriniams ryšiams su Lenkija, Lietuva, Vokietija, Italija, Ispanija, Austrija ir kt. Orkestro susikūrimas išplėtė Kaliningrado dramos teatro galimybes: kolektyvas dalyvavo statant J. V. Gėtės tragediją „Egmontas“, G.Ibseno dramą „Peras Giuntas“, K. Veilio-Brechto miuziklą „Opera už tris skatikus“ ir kt. Orkestras aktyviai bendradarbiauja su apskrities ir Maskvos muzikiniais teatrais.

2018 09 16 12:00 CANTICORUM JUBILO

Rugsėjo 16-tąją VIII tarptautinio Šv. Jokūbo festivalio koncerte „CANTICORUM JUBILO“ – Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ (meno vadovas ir dirigentas Remigijus Adomaitis).

Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ yra vienas ryškiausių šio žanro kolektyvų Lietuvoje. „Dagilėlis“ kiekvienais metais surengia dešimtis koncertų. Jo klausosi ir jam ploja šimtai klausytojų įvairiose Lietuvos ir užsienio koncertų salėse. Jaunieji dainininkai užburia klausytojų širdis emocionalumu, džiugina puikiai atliekama muzika, skambiais balsais.

2018 09 26 19:00 LATE JUNCTIONS

VIII tarptautiniame Šv. Jokūbo festivalyje pristatomas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų ir absolventų, dainininkų ir instrumentalistų projektas „Late Junctions“. Britams gerai pažįstamas žodžių junginys „Late Junction“ –  melomanų pamėgta ir prestižinių apdovanojimų sulaukusi radijo stoties BBC 3 laida. Šios laidos sudaromų programų patrauklumas – unikali klausymosi patirtis, kai viduramžių baladės skamba greta XXI a. elektroninės muzikos, o alternatyvus džiazas maišomas su folkloru. Netikėti deriniai stebina ir atveria kitokius muzikos klausymo kontekstus, o atliekamų kūrinių jungtys sukuria sakralumo ir misticizmo pojūtį.

Atliepdama garsiosios BBC 3 programos kuriamą klausymo tradiciją, Lietuvos muzikos ir teatro akademija pristato koncertinę programą „Late Junctions“ – netikėtas, autentiškų garso derinių ir žanrų jungtis. Itin retai Lietuvos koncertų salėse skambantis balso tembras (kontratenoras), dažniau su lietuvių liaudies repertuaru tapatinamas muzikinis instrumentas (kanklės), barokinės arijos bei minimalizmo ir postminimalizmo kūriniai – visa tai čia tampa komponentais, sukuriančiais organišką ir netikėtą koncerto programą.

 2018 10 07 12:00 PASAULĮ REGIU PER TAVE

VIII tarptautiniame Šv. Jokūbo festivalyje svečiai iš Vokietijos – Erfurto filharmonijos choras (vadovas ir dirigentas Andreas Ketelhut).

1994 metais įkurtame Erfurto filharmonijos chore šiuo metu yra daugiau kaip 100 narių, iš jų 80 aktyviai dalyvauja choro veikloje. Nuo įkūrimo jam vadovauja Erfurto teatro choro vadovas Andreasas Ketelhutas. Filharmonijos choras yra nepriklausoma, pelno nesiekianti ir save išlaikanti organizacija.

Choras bendradarbiauja su Erfurto teatru, kartu dalyvauja Domstufeno festivalyje. 2017–2018 m. festivalio sezone choras dainavo operose „Karmen“, „Skrajojantis Olandas“ ir „Agnes von Hohenstaufen“.

2018 10 13 19:00  PO ANGELŲ SPARNAIS

VIII tarptautiniame Šv. Jokūbo festivalyje svečiuosis Varšuvos politechnikos akademinis choras (vadovas Dariusz Zimnicki)

Varšuvos politechnikos akademinis choras susibūrė 2000 metais. Jis laikomas vienu pažangiausių neprofesionalių chorų Europoje. Jame dainuoja instituto studentai ir absolventai, jų tikslas – prasmingai leisti laiką, nuolat tobulinant savo meninį lygį.

Choras pasižymi ypatinga tembrų darna ir stiliaus pojūčiu. Jo repertuare – religinės tematikos kūriniai, išplėtotos liaudies dainos, lengvoji ir populiarioji, taip pat filmų muzika. Nemažai kūrinių atliekama a cappella. Choras yra laimėjęs daugelį tarptautinių konkursų (taip pat ir Lituania Cantat“ konkursus), tris kartus pelnęs išskirtinį Lenkijos prizą „Rubino liutnia“.

2018 10 14 12:00 FESTIVALIO KULMINACIJA: R. Ščedrinas „Atminty likęs angelas“

Lietuvoje pirmą kartą skambėsiantis Rodiono Ščedrino „Atminty likęs angelas“ – tai sakralinis, 9 dalių kūrinys mišriam chorui, solistei, fleitai ir dviem diskantams.

Daugiau informacijos: www.chorasvilnius.lt/sv-jokubo-festivalis

Parašykite komentarą