VIII tarptautinis chorų konkursas „Kaunas Musica Religiosa“ džiugino nepaprastai aukštu atlikėjų profesionalumu

Vasario mėnuo buvo dosnus: Užgavėnės, Valentino diena, Vasario 16-toji, Žiemos olimpiada, Knygų mugė, BAO, Jurgitos Droninos Žizel LNOBT-e… Visa tai lyg sniegu užvertė vasario pradžioje Kaune vykusį VIII tarptautinį chorų festivalį ir konkursą „Kaunas Musica Religiosa“, kurio Grand prix konkursą teko stebėti. Todėl dabar, atlėgus šventinio maratono karščiui, bandysiu atiduoti duoklę tam išskirtiniam renginiui.

Kuo VIII-tasis „Musica Religiosa“ buvo kitoks? Pirma, jis nenuvargino nei klausytojų, kurie paprastai būna tampriai susiję su chorais ir todėl ekstremaliai jautrūs konkursantų programų atlikimo kokybei, nei vertinimo komisijos, kuri šiais metais buvo ypač autoritetinga: komisijos KMR2018Komisijampirmininkas Branko Stark (nuotr. antras iš kairės)  – kompozitorius, dirigentas, vokalo mokytojas, Splito menų mokyklos mokytojas, nuolat rengiantis seminarus, paskaitas, praktinius užsiėmimus įvairiausiose pasaulio šalyse, Kroatijos dirigentų asociacijos vadovas, Vokalo akademijos vadovas, Pasaulio chorų žaidynių tarptautinės tarybos narys; komisijos narys dr. Volodimir Rožok (nuotr. pirmas iš kairės) – Ukrainos Petro Čaikovskio nacionalinės muzikos akademijos profesorius, daugiau kaip 150 knygų autorius, nacionalinio ir tarptautinio Stefan Turčak dirigentų konkurso Ukrainoje iniciatorius bei Lietuvos chorinei bendruomenei puikiai pažįstamas tarptautinių chorų festivalių ir konkursų „Lituania Cantat“ iniciatorius ir meno vadovas, chorų dirigentas, pedagogas Rolandas Daugėla. Taigi, kaip jau sakiau, konkursas, o tiksliau, konkuruojantys kolektyvai nenuvargino nei klausytojų, nei komisijos, nes buvo puikiai pasiruošę, demonstravo patį aukščiausią profesionalumo lygį (žemiausias įvertinimo balas – 90!!!) ir suteikė didžiulį malonumą klausytojams. Be to, jų buvo nedaug, todėl su malonumu pristatysiu kiekvieną.

KMR2018Ignis2mLietuvai atstovavo Vilniaus mišrus vokalinis ansamblis „Ignis“ (nuotr.). Tai jaunas kolektyvas, susibūręs tik 2016 metais. Jį įkūrė ir vadovauja Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčios, priklausančios Lietuvos kariuomenės ordinariatui,  vargonininkas Vilimas Norkūnas – puikus himnologijos specialistas. Kolektyvo pavadinimas susijęs ne tik su ugnimi, šviesa, spindėjimu, bet ir Ignoto vardu. Vokalinis ansamblis, kuriame šiuo metu dainuoja 6 muzikai profesionalai, 2016 m.debiutavo su programa „Canones nonnulli“, tų pačių metų rudenį koncertavo Italijoje, o grįžę iš koncertinės kelionės Vilniaus Valdovų rūmuose atliko negirdėtus šešiabalsius vokalinius kūrinius iš 1615 m. išleisto motetų rinkinio. 2017 m. dalyvavo žymaus senosios muzikos specialisto, tenoro Jan van Elsacker meistriškumo kursuose.

„Kaunas Musica Religiosa“ konkurse ansamblis meistriškai atliko J.H.Scheino, F.Mendelssohno Bartholdy, A. Ganto, R. Dubra, T. L. de Victoria, H. Schutzo kūrinius. I-ame ture „Ignis“ pasirodymas buvo įvertintas labai aukštai – 95 ir 96,3 balais. Jiems įteiktas Žiūrovų simpatijų prizas, o Grand prix finale – I-osios vietos taurė. „Ignis“ vadovas Vilimas Norkūnas buvo apdovanotas specialiuoju prizu „Už ypatingą ansamblio paruošimą“.

KMR2018Scholam

Puikiai konkurse pasirodė latvių merginų vokalinis ansamblis „Schola Cantorum Vox lubilantis“ iš Rygos. Tai 2017 m. susikūręs septynių merginų ansamblis, profesionaliai atliekantis grigališkąjį choralą, tačiau kolektyvo repertuare yra ir senosios polifonijos, įvairių epochų sakralinių kūrinių. Ansambliui vadovauja Laine Tabora, kanklėmis akompanuoja Sanita Sprūža.

„Kaunas Musica Religiosa“ festivalio metu ansamblis surengė įsimintiną senosios muzikos koncertą Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyčioje.  Konkurse dalyvavo G – grigališkojo choralo – kategorijoje, jam paskirtas choras.lt kūrėjų sąjungos įsteigtas prizas „Už įtaigią interpretaciją“. I-ame konkurso ture  ansamblio pasirodymas įvertintas 95,93 balo, o Grand prix finale paskirta II vieta. 

KMR2018MedianamTrečioji vieta Grand Prix finale atiteko mišriam chorui „Mediana“ (nuotr.) ir Rygos. Tai 2014 metais Latvijos centriniame statistikos biure įkurtas choras, kuriam vadovauja jauna dirigentė, Jazepo Vitolo muzikos akademijos absolventė Aija Dimza. Choras suburtas tam, kad palaikytų statistikos biuro darbuotojų lojalumą ir kūrybingumą (prisiminkime latvių „Swedbank“ chorą ir kitus!). Choras pavadintas statistinio rodiklio „mediana“ garbei!!! Šiuo metu chore – 40 dainininkų, kolektyvas jau yra  sėkmingai dalyvavęs daugelyje nacionalinių chorų konkursų Rygoje, 2017 m. yra apdovanotas pirmo laipsnio diplomu Latvijos chorų konkurse.

„Kaunas Musica Religiosa“ konkurse „Mediana“ atliko L. Garūta/A.Eglitis, A. Parto, A.Dimza/A. Prieditis, D. Branchley sakralinius kūrinius. I ture choro pasirodymas buvo įvertintas 90 balų, o Grand Prix ture, kaip jau minėta, paskirta III vieta.

KMR2018MirgomAbsoliutūs konkurso nugalėtojai – Vaikų ir jaunimo choro studija „Mirgo“ (nuotr.) iš Liepojos (tiesa,  vaikų tame kolektyve nemačiau, vien subrendusias, nuostabiai balsus valdančias merginas). Tai didelę tarptautinių chorų konkursų patirtį sukaupęs kolektyvas, vienas paskutiniųjų jo laimėjimų – Aukso diplomas ir Aukso medalis Europos chorų žaidynėse Rygoje. „Mirgo“ vadovauja jauna dirigentė Evija Goluba, repertuaras įvairus – tiek Latvijos, tiek užsienio šalių kompozitorių kūriniai.

Konkurse Kaune „Mirgo“ atliko sudėtingą ir užburiančiai gražią programą – F. Poulenco ir R. Dubros kūrinius. I ture komisija buvo „taupesnė“ – skyrė 93,66 balus, po pasirodymo Grand Prix finale „Mirgo“ įvertinta specialiuoju prizu „Už ypatingai artistišką atlikimą“ ir Grand Prix taure.

 

Išdalinus gausius apdovanojimus, suskambo „Pūt vėjini“. Dainavo beveik visi…

Dėkui konkurso rengėjams ir dainininkams už fantastiškas akimirkas VIII-ajame „Kaunas Musica Religiosa“ ir iki susitikimų „Lituania Cantat“ konkursuose Kaune, Šiauliuose ir Birštone! Ir tegul chorinė daina kaip laisvė sklendžia per Lietuvą, puošia ir puoselėja ją, taurina ir ramina, kuria skaidrią ir pozityvią mintį, telkia ir stiprina visuomenę! Sėkmės visiems!

 

Algirdo Kaminsko nuotr.

Parašykite komentarą