VDA choras Liublino unijos 450-mečio minėjime. Interviu su kompozitoriumi Romualdu Tvardovskiu.

Gegužės 28 – birželio 2 dienomis Vilniaus Dailės Akademijos choras, vadovaujamas Arvydo Adamonio, svečiavosi Liubline (Lenkija).


Progos tam buvo net dvi: Liublino Unijos 450-mečio paminėjimas ir Marijos Skladovskajos – Kiuri Universiteto akademinio choro 70-mečio jubiliejus (vadovė prof. Urszuli Bobryk). Į renginį VDA chorą pakvietė Liublino miestas, kuris šiam tikslui surengė chorų festivalį. Be vilniečių, festivalyje dar dalyvavo chorai iš Ukrainos, Baltarusijos ir Lenkijos. Beje, renginiai Liublino Unijai pažymėti vyksta visus metus. Kas porą savaičių girdėti, kad iš Lietuvos čia atvyksta tas ar anas meno kolektyvas, ir visi kaip susitarę giria puikų priėmimą.


Lenkijos valdžios požiūris į kultūrą tikrai valstybinis: valstybinius apdovanojimus jubiliejaus proga gavo ne tik kolektyvų vadovai. Ypatingu dėmesiu, raštais ar dovanomis apdovanoti ir ilgai chorą lankę choristai. 


Šįkart festivalio „vinis“ – Romuald Twardowski oratorija „Caelum et Terra“. Nuostabaus grožio 5 dalių kūrinys – tikra atgaiva tiek atlikėjams, tiek žiūrovams. Nustebino naujiena, kad oratorijos autorius Romuald Twardowski puikiai kalba lietuviškai. Mat jis studijavęs Lietuvos muzikos konservatorijoje, jo mokytojais buvo Julius Juzeliūnas,  Eduardas Balsys, o geriausiu draugu – neseniai Anapilin iškeliavęs Vytautas Laurušas… Beje, eiles kūriniui kompozitorius paėmė iš kito kadaise Lietuvoje dirbusio menininko – Serbievijaus – kūrybos. XVI a. viduryje išeiviai iš Lenkijos, ypač iš Mazovijos, tapo viena iš pirmųjų istorinių tautinių mažumų Lietuvoje. Jie atliko svarbų vaidmenį skleidžiant vakarietišką ir lenkišką kultūrą. Vilniaus universitete studentų daugumą sudarė lietuviai ir lenkai, dirbo nemažai lenkų kilmės dėstytojų. Tarp jų – pasaulinio garso poetas, oratorystės meną ir poetiką dėstęs jėzuitas iš Lenkijos Motiejus Kazimieras Sarbievijus (Maciej Kazimierz Sarbiewski).

Akimirkos iš festivalio:

‎ 

https://www.facebook.com/lublin700/photos/a.1557922804337608/1557924417670780/?type=3&theater&ifg=1:

 

 

 

Kazimieras Juraitis

Parašykite komentarą