Paskirtas 2020 metų Lietuvos moksleivių dainų šventės Dainų dienos meno vadovas!

Artėjant didžiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms – šalies moksleivijos chorus, ypač chorų vadovus, pasiekė nerimą išsklaidžiusi žinia – 2020 m. Vingio parke Lietuvos moksleivių dainos skambės, o ir meno vadovas yra!


Choras.lt pirmasis suskubo pakalbinti naujai paskirtą, bet gerai chorinei bendruomenei pažįstamą daugkartinį Dainų švenčių meno vadovą ir dirigentą, Vilniaus B. Dvariono muz. m-klos moksleivių choro „VIVA VOCE“ vadovą Raimondą Katiną.


– Dėl būsimos MDŠ (moksleivių dainų šventės) ne vieną klausimą gavome ir mes, choras.lt. Teiravosi nežinantys kur kreiptis chorų vadovai. Laiko likę nedaug, o jokių žinių apie šventę nesigirdėjo…


Raimondas Katinas: Nerimo būta, ypač žiūrint į kalendorių ir skaičiuojant dienas iki žinomos Šventės dienos. Tačiau Lietuva ne vien Kryžių žemė ar Dainų kraštas. Tai ir aukštai, aukščiau ir aukščiausiai Pastatytųjų šalis. Ir kol iš apačios į viršų „kyla“ teikimai, įrodinėjimai, o atgal tomis pačiomis pakopomis žemyn „nusileidžia“ įsakymai, nurodymai, prabėga daug brangaus laiko. Be „nuleisto“ įsakymo joks pirštas nepakruta, likusių dienų niekas neskaičiuoja. Šventės šventėmis, kaip nors įvyks, o „tvarka“ – pirmiausia!

– Tad kaip šioje situacijoje priėmėte toli gražu jau ne pirmą Jums gerai žinomo darbo paskyrimą?

Raimondas Katinas: To niekaip nevadinčiau paskyrimu. Tiesiog eilinį kartą gavau pasiūlymą vadovauti MDŠ ir, kaip niekad ilgai, apsvarstęs galimybes, paskaičiavęs laiką, pasiūlymą priėmiau – sutikau. Už lango jau sukosi gruodžio snaigės… Klausimų su nerimo gaidelėmis kuris laikas iš kolegų chorų vadovų gavau ne vieną dešimtį, bet žinojau lygiai tiek pat, kiek ir visi, tad siūliau kantriai palaukti drauge. Dabar, bent jau aišku, kad šventė įvyks (tikrai įvyks!), ir tai džiugina.

Čia, mums bekalbant, šmėkštelėjo žmonos Virginijos išsakyta linksma frazė, kad „Lietuvos moksleivių chorinė bendruomenė gavo ilgokai lauktą kalėdinę dovaną – visą gyvą, didelį Katiną“.


– Ar ženkliai sutrumpėjus pasiruošimo šventei laikui jos meno vadovas miega ramiai? Kokios mintys aplanko dažniausiai?


Raimondas Katinas: Šios pareigos dar ne vienam jose buvusiam ramaus miego nesuteikė. Būna visko ir visaip. Ypač, kai palygini su pasiruošimu 2012, 2016 metų šventėms ir žinai, kad su darbų pradžia vėluoji bemaž pustrečių metų. Bet nuo viso to stengiuosi kuo greičiau atsiriboti (yra kaip yra) ir žvaliai žvelgti į ateitį šviesią. Iš minčių dažniausiai aplanko viena iš Archimedo taisyklių: „Duokit man atramos tašką, ir aš pajudinsiu Žemę“, tik savaip perfrazuota: „Duokit man tinkamą repertuarą, ir aš surengsiu puikią šventę!“.


– Tai ar jau turite šventės repertuarą?

Raimondas Katinas: Per dienas, kurias dar galima suskaičuoti ant abiejų rankų pirštų, viso repertuaro suformuoti dar nepavyko (juokiasi). Bet, kalbant rimtai, tas smagratis įgauna gerą pagreitį. Begaliniai džiaugiuosi savo kolegomis ir bičiuliais, lietuviškos chorinės muzikos kūrėjais – šviesuliais. Mano paprašyti sukurti, atnaujinti labai konkrečiai nurodytus kūrinius niekada neatsisakė Vaclovas Augustinas, Vytautas Miškinis, Nijolė Sinkevičiūtė, Donatas Zakaras, Giedrius Svilainis, Deivydas Zvonkus ir kiti žinomi autoriai. Štai tau ir didžioji „atramos“ taško  dalis!


TODĖL ATSAKINGAI UŽTIKRINU VISUS LIETUVOS MOKSLEIVIŲ CHORŲ VADOVUS IR DAINUOJANČIĄ MOKSLEIVIJĄ: PO KALĖDŲ ATOSTOGŲ SUGRĮŽĘ NEMAŽĄ DALĮ REPERTUARO RASITE PASKELBTĄ INTERNETINĖJE SVETAINĖJE lmds.lt . RASITE IR KOMENTARŲ, PATARIMŲ, KITŲ SKELBIMŲ IR NAUJIENŲ. IR DUOKDIE JUMS NORO IR KANTRYBĖS!


– Jūsų vadovaujamose šventėse visada sulaukdavome įvairių, kaip kartą pavadinote, “to dar nebuvo” staigmenų. Ar sulauksime šį kartą ?


Raimondas Katinas: To dar neatskleisiu. Gerą terminą turi šachmatininkai – gilus ceitnotas, kitaip – laiko stoka ėjimams atlikti. Esame ceitnote ir mes. Tai diktuoja repertuaro, kuris tuoj bus paskelbtas, strategiją – chorai privalo kuo skubiau pradėti pasiruošimo darbus. Pirmiausiai tenka galvoti apie tikruosius mūsų Dainų švenčių, mūsų savasties pamatus – M.K.Čiurlionio, J.Naujalio, S.Šimkaus mums paliktus kūrinius, dabartinių autorių liaudies dainų išdailas, originalią kūrybą. Jaunimas privalo prisiliesti prie šių mūsų tautos neįkainojamų turtų. Bus kūrinių, kurie parašyti anksčiau ir sulaukę savosios gadynės nekelia abejonių “imti, ar neimti” į šventę. Eksperimentuoti su dar neparašytais, užsakomais kūriniais šį kartą objektyviai nekyla ranka. O vadinamo “deserto” bus, išlaikysime jaunatviškus ritmus ir nuotaikas, bus progos gražiai, kūrybiškai pašėlti. Todėl vadinamų repertuaro siurprizų, tikėtina, tikrai bus. ŠVENTĖ!


– Dainų šventės parengimas – komandinis darbas. Ar turite kūrybinę komandą?

Raimondas Katinas: Tai buvo pradžių pradžia. Ištaręs savąjį “taip”, susisiekiau su savo ilgamečiais, niekada nepavedančias “žygio draugais”. Tai visiems žinomi, žymūs žymių chorų vadovai, metų metais nenueinantys nuo Lietuvos chorinio Olimpo profesionalai iš “didžiosios raidės”, mieli, chorinės bendruomenės mylimi, gerbiami, niekad nosies neriečiantys, neniurzgiantys, linksmi, puikūs žmonės. Va – visą ilgiausią frazę išsakiau vienu įkvėpimu. Tik turiu kolegų atsiprašyti – paskelbiant visų vardus ir pavardes, šis pokalbis popieriuje atrodys kaip pusė telefonų knygos… Smalsuoliams pranešu – visi veikiantys asmenys su visais vardais ir nuopelnais greitai bus paskelbti tame pačiame lmds.lt internetiniame puslapyje. O Šventėje jiems plosite iš peties.


Pabaigai, naudodamasis puikia proga, visus – choras.lt komandą, Lietuvos chorų vadovus ir sąjungą, dainininkus ir koncertmeisterius, visų šeimas bei artimuosius, visus “dainųšventininkus” ir ne, visus, kam rūpi arba parūps dainuojanti Lietuva, nuoširdžiai sveikinu su artėjančiomis Šv. Kalėdomis ir Naujais Metais. Tebūnie Kalėdų šventės ramios, jaukios ir džiugios, pilnos artimųjų ir praeivių šilumos. Te ateisiantys metai bus sveiki ir laimingi, kupini visų įmanomų sėkmių. Lai netemdo akių pilki šešėliai, o sutviska vien džiaugsmo ašaros. Ir euras koks ar doleriukas visad tebūnie kišenėje ne vienas. Šiaip te galvos nebespaudžia niekam jokie etatiniai apmokėjimai ar kitos reformos – negandos pabaisos. Te šviečia saulė Lietuvoj, skardena juokas, skamba mūsų dainos kuo linksmiausiai. Ir tegyvuoja mūsų taurūs ir teisingi reikalai!

Parašykite komentarą