Londono centre skambėjo lietuvių dainos

2017 m. lapkričio 4 d. Londono Šv. Pauliaus (St. Paul Covent Garden) bažnyčioje skambėjo lietuvių ir britų šiuolaikinė chorinė muzika. Koncertavo Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ ir vienas geriausių Jungtinės Karalystės chorų „Joyful Company of Singers“. Britai atliko lietuviškos muzikos, lietuviai dainavo britų kompozitorių kūrinius, abu chorai drauge pristatė sudėtingus abiejų šalių autorių opusus ir sudainavo kelias lietuvių liaudies dainas. Koncertas buvo puiki proga Didžiosios Britanijos sostinės klausytojams susipažinti su lietuviška muzika.


Pagrindiniais koncerto akcentais tapo du kūriniai: koncertą atvėręs lietuvių autoriaus Vytauto Miškinio „Angelus autem Domini“ ir renginį vainikavęs šiuolaikinio britų kompozitoriaus Gabrielio Jacksono „O sacrum convivium“. Choro iš Londono programoje taip pat skambėjo Dž. MacMillano bei Tariko O’Regano kūriniai, o lietuvių muzikai atstovavo D. Zakaro, A. Martinaičio, G. Svilainio bei L. Kairytės kūryba. Ši programa Lietuvos klausytojams jau buvo pristatyta prieš porą savaičių Vilniuje ir Molėtuose vykusiuose koncertuose.


„Visuomet atstovauti šalį yra didelė garbė ir atsakomybė, o šį kartą britų ir lietuvių muzikos sugretinimas, regis, skatina dar didesnį susidomėjimą mūsų kultūra“, – sakė Vilniaus universiteto chorų vadovė Rasa Gelgotienė.


Pasak „Joyful Company of Singers“ choro įkūrėjo ir dirigento Peterio Broadbento jo choras jau buvo dainavęs mūsų kaimynų latvių P. Vaskso, E. Ešenvaldo ir estų A. Pärto ir V. Tormio muzikos, o koncertai Lietuvoje ir Londone tapo artima pažintimi su lietuvių muzika.


Peteris Broadbentas yra vienas žymiausių choro dirigentų Didžiojoje Britanijoje. Jis dirigavo „London Mozart Players”, „Divertimenti Chamber Orchestra“, „English Chamber Orchestra“, „City of London Sinfonia“, „Royal Philharmonic Orchestra“, „Southern Sinfonia“, „Guildford Philharmonic Orchestra“, „Apollo Voices“ ir „BBC Singers“, kuriuos dažnai galima išgirsti per „BBC Radio 3“ ir „Classic FM“. Choro vadovo darbas taip pat apima projektus užsienyje – Airijoje ir Vengrijoje. Pastarojoje 2016 m. dirigentas buvo apdovanotas išskirtiniu šalies medaliu.


Choras „Joyful Company of Singers“ įkurtas 1988 m. Kolektyvas tapo plačiai žinomu, kai 1990 m. laimėjo Sainsburyje vystantį Metų choro konkursą. Nuo tada jo šlovė neblėso ir per savo gyvavimo istoriją kolektyvas laimėjo įspūdingą pluoštą nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. Dalyvavo pagrindiniuose Jungtinės Karalystės festivaliuose, taip pat koncertavo Prancūzijoje, Vokietijoje, Danijoje, Vengrijoje, Italijoje ir Lenkijoje.


Choras yra išleidęs per 25 kompaktines plokšteles, kurių nemenka dalis skirta šiuolaikiniams kompozitoriams, tarp kurių – F. Pulenkas, S. Barberis ir V. Viljamsas. Kolektyvas yra įrašęs muzikos kino filmams, jo įrašai skamba tokiuose Londono simboliais tapusiais pastatuose kaip „Tower of London“ ir dangoraižis „Shard“. Ansamblio repertuaras itin platus – nuo XVI a. kūrinių iki šiuolaikinių kompozitorių opusų. Jo kūrinių sąraše per 30 pasaulinių britų kompozitorių premjerų, choras taip pat yra užsakęs ir atlikęs tokių pasaulinių įžymybių kaip suomių kompozitorė Kaiaja Saariaho ir rusų kompozitorius Dimitrijus Smirnovas kūrinius.


VU choras „Pro musica“ Jungtinėje Karalystėje koncertavo pirmą kartą. Nuo susikūrimo kolektyvas yra atlikęs 25 didelės apimties chorinės literatūros partitūras, tarp kurių publikai plačiai žinomi J. S. Bacho, V. A. Mozarto, Dž. Verdžio, L. van Beethoveno, A. Vivaldžio, P. Čaikovkio, S. Rachmaninovo ir kitų klasikų šedevrai, taip pat šiuolaikinių kompozitorių O. Gjeilo, K. Dženkinso ir D. Fanshawe opusai. Kolektyvas įgyvendino tarptautinius bendradarbiavimo projektus su daugelio Europos universitetų chorais ir parengė bendras programas su San Francisko, Rio de Žaneiro, Jakaterinburgo, Astanos bei kitų tolimų kraštų partneriais. Choro veikla pristatoma šešiose kompaktinėse plokštelėse.

Parašykite komentarą