Kauno „Cantate Domino“ atšventė ketvirtį amžiaus

 

 Kauno Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios kamerinis choras „Cantate Domino” gruodžio 10-osios popietę kauniečius sukvietė į neeilinį koncertą: Kauno įgulos karininkų ramovėje skambėjo choro 25-erių metų jubiliejaus akordai.

1992 metais chorą subūrė šiandien daugybę apdovanojimų pelnęs Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentas Rolandas Daugėla, žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje arenoje kaip penkių tarptautinių chorų festivalių organizatorius, taip pat užsienio festivalių žiuri pirmininkas ir narys.

Nors „Cantate Domino“ – bažnytinis choras, tačiau choro giesmės Vytauto bažnyčios sekmadienio Šv. Mišiose – tik maža dalelė choro veiklos. Nuo pat įkūrimo „Cantate Domino“ aktyviai koncertuoja, dalyvauja netikėčiausiuose projektuose, yra kviečiami statant miuziklus, vykstant šventėms mieste ir, žinoma, dalyvauja tarptautiniuose chorų konkursuose, iš kurių per 25-erius metus parvežta daugybė apdovanojimų.

Į choro jubiliejinį koncertą Kauno įgulos karininkų ramovėje sugužėjo tiek klausytojų, kad negelbėjo ir papildomai pastatytos kėdės (teko naudotis palangių paslaugomis). Šis koncertas yra dar vienas įrodymas, kad chorinė muzika turi savo nišą ir savo klausytoją.

Jubiliejinio koncerto programą choras pradėjo adventine giesme „Veni, Veni Emmanuel“, akimirksniu pagavusia publiką – salė klausėsi bijodama krustelėti, nuščiuvusi. Ramybe ir gyliu pulsuojantys sakralinės muzikos kūriniai pasiekė kulminaciją su Gedimino Kalino „Ave Maria“: pasigirdo „bravo!“ šūksniai, …kiti gi šluostė ašaras…

CD 25 publika n

Sulaukė nuoširdaus klausytojų atsako

„Choro repertuaras labai atitinka Advento dvasią. Tai, ką mes giedame, yra gyvenimas! Visa programa yra absoliuti meilė, kurios ilgiesi, arba garbini… Tai ne liturgija, tai gyvenimas! Bandysime nuoširdžiai visa tai išpildyti“, – prieš koncertą sakė choro vadovas Rolandas Daugėla.

Koncerte tvyrojo abipusio nuoširdumo atmosfera, cirkuliavo energetiniai mistiniai mainai tarp atlikėjų ir publikos, nuskambėjus kūriniui salė atsiliepdavo aistringais plojimais – ne mandagiais santūriais papliauškėjimais, o audringais aplodismentais, po išlaikytos pauzės, leidžiančios kūrinį išgirsti ir išjausti iki galo, iki pat paskutinio sulaikyto atodūsio.

Man šie metai buvo sunkūs netektimis, todėl „Cantate Domino“ koncertas – tikra atgaiva sielai“, – sakė klausytojas Zenonas. Į koncertą atėjusi Rasa prisipažino, kad nėra chorinio dainavimo mėgėja. Dar nuo mokyklos laikų moteris chorą prisimena kaip košmarą, tačiau po šio koncerto jos požiūris iš esmės pasikeitė, jam apibūdinti net pritrūko žodžių: „Čia visai kitokia muzika…, čia – tikra muzika!“.

Dėkingi klausytojai apipylė chorą padėkomis, tvirtindami, kad koncerte skambėję kūriniai yra tobula muzika Advento laikotarpiui, gera buvo matyti  jų švytinčias akis, kalbančias apie ką tik išgyventą dvasinį pakilimą, atsirado ir prisiekusių amžiną meilę: „nuo šiandien mes – jūsų fanai“.

Regis, tie patys principai galioja visose meno srityse: atlikimo technika be širdies ir dvasios tėra garsų srautas, neturintis galios prasibrauti iki klausytojo juslių. Choras „Cantate Domino“ tai puikiai supranta: kaskart net ir po  eilinio giedojimo šventadienio šv. Mišiose choras sulaukia plojimų, kas, sutikime, nėra visuotinė taisyklė Lietuvos bažnyčiose.

CD 25 choras solistai n

Prisijungė ir senbuviai

Koncerte prie dabartinio choro sudėties prisijungė ir tie, kurie dar tuomet, pradžių pradžioje –  1992 metais, Vytauto bažnyčios bokšte gliaudė chorines partitūras, o netrukus skynė aukščiausius laurus prestižiniuose festivaliuose. Jubiliejaus dieną keletas jų prisijungė kaip solistai. Rasa Navickienė, Giedrė Venckevičienė, Mindaugas Zimkus drauge su „Cantate Domino“ atliko Elvio Preslio dainą „Love Me Tender“.

Koncertą praleidę klausytojų salėje vėliau jie pasidalino savo nuomone. „Koncertas buvo puikus, jausmingas, choras skambėjo lygiai, kaip vienas instrumentas, visi nuoširdžiai muzikavo! Įdomi ir programa, daug man negirdėtų kūrinių“, – sakė Mindaugas Zimkus.

Rasa Navickienė teigė, kad visas koncertas buvo labai šiltas, švelnus, kūrinių klausytis buvo labai malonu, nors apsilankiusi repeticijoj atkreipė dėmesį, kad kūriniai – gana sudėtingi.

Giedrė Venckevičienė prisiminė vadovo Rolando Daugėlos sugebėjimą išgauti viską, kas įmanoma: „Panaudodamas talentus, kuriuos pats gavęs iš aukštybių, jis sugeba pamatyti ir iškelti juos kituose, sutvarkyti choro skambesį. Ypatingas choro „Cantate Domino“ bruožas buvo ir liko iki dabar – tai ypatingas garsas, suderintas, sulygintas. Tai gali padaryti tik gerai girdintis maestro…“

Cantate Domino choro 25 n

Po darbų į repeticiją… ilsėtis

Paklausiau „Cantate Domino“ choristų, kodėl jie ir taip beprotiškame tempe gyvenantys kauniečiai mažiausiai šešias – aštuonias valandas per savaitę aukoja choro repeticijoms.

Iš atsakymų supratau, kad žodis „aukojasi“, panašu, čia visai netinka. Dauguma žmonių, vienu ar kitu savo gyvenimo periodu yra prisilietę prie muzikos, tiesiog negali nedainuoti, taigi, kiekvienas jų natūraliai ieškojo savo „muzikinės šeimos“ ir ją rado čia, „Cantate Domino“ chore.

Maža to, dainavimas – būdas atsikratyti susikaupusios darbe įtampos. „Pakeičiau ir darbą, bet tos įtampos nepaliauju atsikratyti – tai vis dainuoju ir dainuoju“, – atviravo choro prezidentas Aurimas Ramoška.

Choristai juokauja, kad dainavimas chore – diagnozė. Šios ligos eiga kiekvieno atveju skirtinga, bet diagnozė ta pati – negalėjimas nedainuoti. Vieniems buvimas chore leidžia save realizuoti, kitiems – atitrūkti nuo rutinos. Vieniems – „dūšiai gera“: per repeticijas į šalį atidedamos problemos, neramios mintys išeina trumpų atostogų, lieki tik su muzika, užpildančia  vidinę tuštumą, gydančią žaizdas, juk sakrali muzika ramina, atpalaiduoja, gydo, pakylėja… O kažkam, prisijungus prie choro, gyvenimas apsivertė 180 laipsnių – atsivėrė nauji horizontai…

Išties, tik paragavęs chorinio dainavimo gali suprasti tą stebuklą, kuomet kiekvienas balsas, susijungęs harmonijoje su kitais, sukuria kažką gerokai galingesnio už kiekvieną mūsų asmeniškai.

‎Edita Grudzinskaitė

Parašykite komentarą