Įspūdžiai iš XVIII-ojo „Gaudeamus“: statistika, interviu su Kastyčiu Barisu, „Vaku vakulele“ (video), Joninės Tartu

2018 m. birželio 22 – 24 dienomis Tartu, Estijoje vyko jau XVIII-oji Baltijos šalių studentų dainų ir šokių šventė „Gaudeamus“. Geriausi studentų chorai, šokių kolektyvai bei orkestrai iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos buvo pakviesti dalyvauti šiame festivalyje, o bendras dalyvių skaičius siekė net 4000.

Šventėje taip pat dalyvavo Baltijos ir kitų šalių prezidentai, ministrai, universitetų rektoriai ir kiti svečiai.

Nors visas festivalis buvo kupinas puikių renginių, koncertų ir kitos veiklos, choristams svarbiausia tapo „Dainų diena“, sekmadienį vainikavusi visą šventę. Kiekvienos šalies chorai atliko savo, nacionalinę programą, tačiau lietuvių chorai išsiskyrė savo sėkmingu repertuaro parinkimu, dainų skambumu bei tikrai gausesnėmis žiūrovų ovacijomis nei kitoms šalims.

Šventės dalyviai, svečiai, organizatoriai, chorvedžiai ir kitų kolektyvų vadovai atnaujino arba užmezgė naujus tarpusavio santykius, paskatino vieni kitus ateities planams, na o estai „Gaudeamus“ deglą garbingai perdavė 2021 metų XIX-osios šventės organizatorei – Lietuvai!

Mantvydas Drūlia

 

 

 

Dirigentą Kastytį Barisą kalbino Kazimieras Juraitis

 

 Baltijos šalių studentų meno kolektyvų nariams Joninių šventė buvo ypatinga ir paliko neišblėstantį įspūdį! Lietuvos, Latvijos ir Estijos choristai, šokėjai bei muzikantai dalyvavo studentus vienijančioje dainų ir šokių šventėje „Gaudeamus“, kurios tema – vasaros saulėgrįža, tad renginio programa buvo sudaryta remiantis Joninių tradicijomis, gyvuojančiomis trijose Baltijos šalyse jau nuo seniausių laikų.


Šventė prasidėjo birželio 22-ąją Kassitoome slėnyje, kur, stebint gausiam žiūrovų būriui, skambėjo chorų atliekamos patriotinės Lietuvos, Latvijos ir Estijos  dainos. Vakaro kulminacija – šventinės ugnies įžiebimas skambant tradicinei estų Joninių dainai. Ypatingą vienybės jausmą sukėlė ugnies dalinimasis – kiekvienas dalyvis uždegė šalia stovinčiojo fakelą. Skambanti dainomis ir nešina fakelais eisena, žygiuojanti į Laisvės aikštę, sukūrė stulbinantį reginį. Vėliau ant Emajõgi upės kranto vyko kvapą gniaužianti „Gaudeamus“ atidarymo ceremonija su ugnimi ir šviesomis, o vakarą užbaigė estų orkestrų ir jungtinio choro atliekama kompozitoriaus Carlo Orffo kantata „Carmina burana“.


Joninių išvakarėse, birželio 23-ąją, vyko šokių kolektyvų koncertas „Vidurvasario nakties paslaptis“. Čia Lietuvos, Latvijos ir Estijos kolektyvai atliko savo šalių šokių programas, o koncerto pabaigoje visi susijungė bendram pasirodymui. Šiemet pirmą kartą šventės istorijoje pasirodymuose buvo galima išvysti ir modernaus šokio elementų, o koncertą užbaigė įspūdingas šviesų šou ir ugnies šokėjų pasirodymas.

Po koncerto dalyviai nesiskirstė – šventė Jonines: linksminosi ir šoko iki paryčių.


„Gaudeamus“ dainų ir šokių šventę vainikavo birželio 24-ąją vykusi eisena ir koncertas „Vidurvasario dainos“. Nepaisant stipraus lietaus šventiškai nusiteikę žiūrovai sveikino eiseną -liaudies dainas dainuojančius ir trispalvėmis mojuojančius studentus. Koncerto pradžioje buvo giedami Baltijos šalių himnai, po jų jungtinis choras atliko specialiai šių metų šventei paruoštą kūrinį, susidedantį iš estų, latvių ir lietuvių liaudies dainų „Kvietimas prie Joninių laužo“, kuriam skambant buvo įžiebta dainų šventės ugnis.

Po įspūdingos įžangos, savo paruoštas programas atliko Latvijos, Estijos ir Lietuvos chorai. Lietuvos chorų repertuaras buvo įdomus ir įvairus, jį sudarė tiek liaudies dainos, tiek šiuolaikiniai kūriniai. Lietuvos delegacija atliko V. Augustino „Anoj pusėj Dunojėlio“, D. Zakaro „O kai sauliūtė tekėjo“, J. Švedo „Linelį raunu ne viena“, A. Martinaičio „Aušros žvaigždė“, G. Kuprevičiaus „Skriski, skriski, Lietuvėlėn“ ir G. Savinienės „Lietuva“. Kūrinius papildė grakštūs Lietuvos šokių ansamblių pasirodymai, o nuotaikingą L. Adomaičio dainą „Kol kartu“ dar labiau pagyvino choristų atliekami judesiai. Antroje šventės dalyje skambėjo jungtinio Baltijos šalių choro atliekami lietuviški, latviški ir estiški kūriniai. Šventė pasibaigė skambant studentų himnui „Gaudeamus“, po kurio buvo iškilmingai paskelbta, kad po ketverių metų vyksianti dainų ir šokių šventė „Gaudeamus“ bus rengiama Vilniuje.

 

Liepa Sinkevičiūtė

VGTU choras „Gabija“

Parašykite komentarą