Čikagos “Dainava” su Artūru Anusausku kūrė chorinės ir džiazo muzikos oazę

 

 

Jolanta Kupris

 

Čikagos lietuvių bendruomenės mišrus choras “Dainava” atvertė dar vieną veiklos metų lapą – šiemet jau 70-tąjį. Dvidešimt septintus metus energingojo Dariaus Polikaičio vadovaujamame kolektyve šiuo metu yra daugiau nei 80 narių.

Choro planuose po Kalėdų numatyti du svarbūs ir įdomūs projektai. Be abejonės, didžiausias jų – X Šiaurės Amerikos lietuvių dainų šventė „Padainuosim dainų dainelę“, vyksianti Čikagoje 2015 m. liepos 3-5 dienomis. Drauge su 67 chorais iš JAV, Kanados, Lietuvos ir Anglijos mes, dainaviečiai, intensyviai repetuojame ir nekantraudami laukiame šio įspūdingo renginio. Tačiau vasara dar tolokai, o mes jau pasiilgome savo mielųjų klausytojų… Tad minėdami „Dainavos“ 70-metį ir belaukdami po šaltos žiemos artėjančios pavasario gaivumos, 2015 m. kovo 15-ąją College of DuPage McAninch Arts Center, Glen Ellyn,IL pakvietėme visus į koncertą sušilti nuo muzikos garsų.

Koncertą pavadinome „Iš arti ir iš toli“, o apie tai, kaip gimė mintis surengti būten  t tokį – chorinės ir džiazo muzikos – koncertą, papasakojo choro vyriausias dirigentas Darius Polikaitis: “Praėjusią vasarą Lietuvoje koncertavome su Vilniaus choru “Bel Canto”. Jam vadovauja Artūras Dambrauskas. Paruošėme bendrą programą, kurioje lietuvių liaudies dainos buvo apipintos pianisto Artūro Anusausko džiazo improvozacijomis. Koncertas puikiai pasisekė. Sumanėme ir čikagiečiams pristatyti tokį chorinės ir džiazo muzikos derinį. Maestro Anusauskui sutikus atvykti, aptarėme programą ir “befantazuodami” nuklydome į įdomias ir neįprastas muzikines erdves. Tad koncerto pavadinimas “Iš arti ir iš toli” turi dvigubą prasmę. Pirmiausia – tai, kad repertuaras numatytas labai įvairus: proga pasigėrėti tuo, kas lietuviškos chorinės muzikos mėgėjų širdims labiau artima bei miela, bet taip pat pasidomėti tuo, kas šiek tiek tolima, neįprasta ir netikėta. Antra – tai, kad atlikėjai atvyko iš įvairių pasaulio kampų, kai kurie iš toli – Lietuvos, JAV rytų, JAV vakarų, o kai kurie iš arti – Čikagos ir apylinkių”.

Taigi koncerto programa  buvo sudaryta spalvinga ir originali, tarytum vitražas, kuriame įvairios spalvos susilieja į darnią visumą. Čia  ir rožių aromato švelnumas, ir aistros, ir meilėė, ir neapykanta… Visos tos spalvos atsiskleistos lietuvių, lotynų, prancūzų kalbomis, choro ir solisčių balsai pynėsi su fortepijono, violončelės ir mušamųjų intarpais.

„Dainavos“  choro pasirodymai neįsivaizduojami be lietuvių liaudies dainų. Tęsiant šią tradiciją pirmojoje koncerto dalyje skambėjo kompozitorių V. Klovos, E. Balsio, M.K. Čiurlionio bei V. Augustino lietuviškų liaudies dainų aranžuotės. Tačiau jau kuris laikas ieškoma naujų vėjų, tad kolektyvo vadovas į  repertuarą vis dažniau įtraukia ir klasikinius, ir šiuolaikinių kompozitorių veikalus. Šios tendencijos puikiai atsispindėjo antrojoje dalyje, kurioje skambėjo novatoriški bei netikėti kūriniai: nuo Ravelio „Bolero“ adaptacijos chorui iki Artūro Anusausko džiazo improvizacijų.

Be Ravelio, skambėjo O.Gjeilo, M. Lauridsen, kitų kompozitorių muzika. Ypač didžiuojamės, kad  atvykusieji į koncertą turėjo išskirtinę progą išgirsti pirmą kartą nuskambėjusią „Dainavos“ nario Martyno Matučio sukurtą kompoziciją „Elegy: Odi et amo“.


Kaip jau minėta, koncerte dalyvavo žinomas Lietuvos pianistas, kompozitorius ir džiazo muzikantas Artūras Anusauskas. Jis yra surengęs ne vieną solinį fortepiono muzikos pasirodymą, koncertavęs su įvairiais kolektyvais daugelyje Europos šalių, Kinijoje, Rusijoje. Menininko diskografijoje – net 28 kompaktinės plokštelės, iš kurių penkios – autorinės. A. Anusauskas –  Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, džiazo katedros vedėjas.

Be šio puikaus atlikėjo, programoje dalyvavo jauni, besiskleidžiantys talentai: sopranas Vakarė Petroliūnaitė (Portland, OR) ir mecosopranas Daina Fischer (Chicago), būgnininkai Aras Biskis (Chicago) bei Aleksas Gylys (New York, NY). Violončelės partijas atliko nuolatinis “Dainavos” talkininkas David Forsman (Chicago), akompanavo Lisa Kristina (Chicago).

Repeticijos, seminarai ir išvykos yra nepaprastai graži choristų gyvenimo dalis, tačiau akimirkos, kai koncertų salėje susitinkame su savo klausytojais, matome spindinčias akis ir geranoriškus veidus, mums yra pačios įsimintiniausios. Muzika praskaidrina  kasdienybę, pakelia nuotaiką, suartina. Dovanojome šią šventę savo mieliems klausytojams – koncertą „Iš arti ir iš toli“.

Nuotraukose:
 

1. Jolanta Kurpis
2. Amerikos lietuviai 2015 metų Dainų šventei skirtame seminare
3. „Dainava“, diriguoja Darius Polikaitis
 

Jolantos Urbietienės straipsnis apie Prinstono „Bočius“: „Dainą trauks ir didelis, ir mažas“
 

Parašykite komentarą